Zespół Szkół
im. Mikołaja Kopernika

ul. Racławicka 2
66-620 Gubin
tel./fax 068 455 81 46

e-mail: jjedynkagubin@poczta.fm
Historia Dokumenty Terminy zebrań Pedagog SP nr 1 Osiągnięcia Terapia logopedyczna
Rekrutacja Plan lekcji Terminy rad pedagogicznych Pedagog gimnazjum Projekty Gabinet terapeutyczny
Aktualności
Takiej wycieczki jeszcze nie było!

Posiadanie patrona szkoły w nazwie zobowiązuje J
Mikołaj Kopernik, to wybitny humanista, przedstawiciel epoki renesansu, odkrywca teorii heliocentrycznej, student Uniwersytetu w Krakowie, Padwie i Bolonii.
Brać uczniowska powinna poznać jego życie, twórczość, działalność.
Uczniowie „Kopernika” biorą rokrocznie udział w Dniu Patrona. Podczas szkolnych wycieczek odwiedzili miejsca w Polsce związane z patronem, takie jak Kraków, Toruń, Malbork. W tym roku postanowiliśmy zwiedzić miejsca związane z włoskim okresem życia polskiego astronoma.
28 maja 2014r. uczniowie Zespołu Szkół wyruszyli na 6-dniową wycieczkę do Włoch. Pierwszy raz wyruszyliśmy tak daleko, poza granice naszego państwa. Program wycieczki był bardzo atrakcyjny, dlatego młodzież z naszej szkoły chętnie cały rok odkładała pieniądze na wyjazd.
Droga do Włoch była długa.
Wieczorem pierwszego dnia podróży spacerowaliśmy po Wiedniu. Zobaczyliśmy – Ring, Hofburg, gmach Opery wiedeńskiej , Katedrę św. Szczepana, pomnik Zarazy, piękne iluminacje na kamienicach Starego Miasta. Początek wycieczki nie zapowiadał się najlepiej. Wiedeń powitał nas deszczem i silnym wiatrem.
Jechaliśmy do celu blisko 20 godzin. Ale było warto…
O 5 rano mogliśmy podziwiać Alpy, wyłaniające się pomiędzy tuneami, którymi jechaliśmy do Włoch. Tuneli było wiele. Jedne były dłuższe inne krótsze. Niektórym jednak w drodze do celu wydawało się że widzą jedynie jeden, tak wyczerpała ich daleka podróż.
Po dotarciu do celu zostaliśmy zakwaterowani w uroczej miejscowości Rosolina Mare, gdzie znajduje się kamping Rosapineta. Włochy powitały nas słoneczkiem i przepiękną aurą. Do morza mieliśmy blisko. Na kampingu znajdowały się jeszcze baseny, kort, mini golf, restauracje, poczta , sklep, dyskoteka. Wszyscy Włosi, których spotkaliśmy, okazali się mili, serdeczni, pomocni – poza kelnerką, która nie mogła zrozumieć dlaczego chcemy ketchup do frytek i cukier do makaronu z serem.
Pojechaliśmy do Włoch aby poznać zabytki, kulturę tego kraju. Coś zobaczyć…
Odwiedziliśmy Chioggię, uroczą, malowniczą miejscowość zwaną Małą Wenecją z licznymi kanałami i portem rybackim. Zwiedziliśmy Padwę, gdzie studiował na Uniwersytecie nasz patron Mikołaj Kopernik, śliczną wioskę Arqua Petrarka z domem i sarkofagiem słynnego poety Petrarki, zatłoczoną, ale piękną i tajemniczą Wenecję.
Dzięki Radzie Rodziców Zespołu Szkół, która dofinansowała naszą wyprawę, oraz uprzejmości i hojności pana Andrzeja Poznańskiego właściciela Biura Podróży POZNAŃSKI TRAVEL, który zorganizował naszą wycieczkę od Włoch, pojechaliśmy jeszcze do Werony. Miasta słynnego dzięki pięknej, romantycznej historii dwojga kochanków z szekspirowskiej tragedii pt. „Romeo i Julia”. Niektórzy okryli twarz rumieńcem kiedy robili sobie zdjęcie z posągiem Julii, który należało dotknąć na szczęście za pierś. Werona urzekła wszystkich uczestników wyprawy.
Wolny czas spędzaliśmy nad morzem. Opalaliśmy się, kąpaliśmy w Adriatyku.
Świetnie się bawiliśmy, choć spaliśmy „Szybko”, gryzły nas włoskie komary, szlaban na przejeździe kolejowym zatrzymał nas na pół godziny, przez co spóźniliśmy się na kolację.
No cóż… Nie to żebym marudziła, ale… ta wyprawa zbyt szybko się skończyła.
Jest jednak nadzieja – już otwierana jest lista na przyszłoroczną wycieczkę.
Gdzie pojedziemy?- zapewne jeszcze o tym powiemy.:-))

Biblioteka
Pielęgniarka
Świetlica sp
Świetlica gimnazjum
Samorząd Szkolny
Uroczystości szkolne
Zajęcia pozalekcyjne
Konkursy i zawody
Podręczniki
Klasa bez wagarów
Najlepiej czytająca klasa
SKO
Sport
Galeria sp
Galeria gimnazjum
1% podatku dla szkoły