Zespół Szkół
im. Mikołaja Kopernika

ul. Racławicka 2
66-620 Gubin
tel./fax 068 455 81 46

e-mail: jjedynkagubin@poczta.fm
Historia Dokumenty Terminy zebrań Pedagog SP nr 1 Osiągnięcia Terapia logopedyczna
Rekrutacja Plan lekcji Terminy rad pedagogicznych Pedagog gimnazjum Projekty Gabinet terapeutyczny
Aktualności
Powstanie Warszawskie.

W tym roku obchodziliśmy 70- tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To bardzo ważne wydarzenie z czasów II wojny światowej. 1 sierpnia 1944r. w godzinie „W” Warszawa rozpoczęła samotną, nierówną i z góry skazaną na porażkę  walkę z okupantem niemieckim. Bohaterska postawa powstańców ich zapał i zaangażowanie okupione zostało krwią, śmiercią i zniszczeniem niemal całej stolicy.  Ich  losy przybliżyć chcieli swoim uczniom nauczyciele „ Kopernika”. 

Aby  młodzież gimnazjalna lepiej zrozumiała zawiłe losy ich rówieśników z 1944roku, panie Edyta Kantek, Danuta Siweruk, Adriana Chmielewska- Siwek oraz pan Marek Markowski  przygotowali projekt działań skierowany do uczniów klas II i III gimnazjum i klasy VI szkoły podstawowej  pod nazwą „ Warszawskie dzieci…”

22 września 2014r. uczniowie pojechali do kina w Zielonej Górze i  obejrzeli  film pod tytułem „ Miasto 44”.

Na zajęciach artystycznych uczniowie klas III pod kierunkiem pana Marka Markowskiego nauczyli się śpiewać piosenki powstańcze oraz namalowali przepiękne obrazy ukazujące  wydarzenia związane z powstaniem.

Na historii w klasach III i VI panie Edyta Kantek i Adriana Chmielewska-Siwek omówiły historię  i losy powstania, i powstańców. Były to zajęcia dodatkowe, rozwijające wiedzę uczniów, gdyż podstawa programowa nauczania historii w szkole podstawowej i gimnazjum nie obejmuje poruszanych zagadnień.

3 października 2014r. wszystkie wyżej opisane działania zostały zwieńczone podczas apelu.

Klasy IIa i IIc, oraz chłopcy z IIIb gimnazjum i  zespół wokalny pani Anny Dobek – Winkowskiej w otoczeniu przepięknej dekoracji przeniosły widzów w czas powstania.  Uczniowie  i nauczyciele przebrani za powstańców, sanitariuszki, harcerki z Szarych Szeregów , mieszkańców Warszawy  wyglądali jakby żywcem byli przeniesieni z czasów wojennej zawieruchy. Całość  dopełniały oryginalne zdjęcia , fragmenty kronik i filmów z czasów Powstania Warszawskiego wyświetlane podczas występu.

 Niejednemu widzowi podczas przedstawienia cierpła skóra, gdy uczniowie recytowali fragmenty poezji, śpiewali pieśni.

 W prezentacji wykorzystano także współczesną piosenkę – „ Dziewczyna z granatem” z filmu „Czas honoru” oraz „ Miasto budzi się” z repertuaru Pawła Kukiza zaśpiewaną przez uczniów klasy V – Dominika i Adama.  Mamy nadzieję, że taką lekcję historii zapamiętają na długo.

Autorkami scenariusza były panie Edyta Kantek i Danuta Siewruk

Montaż filmowy, to dzieło pani Adriany Chmielewskiej-Siwek

Dekoracje – uczniowie klas III pod kierunkiem pana Marka Markowskiego

Pieśni powstańcze zaśpiewali uczniowie przygotowani przez pana Marka Markowskiego i panią Annę Dobek – Winkowską

Zdjęcia i film z apelu – pani Danuta Jaśkiewicz

Galeria


Biblioteka
Pielęgniarka
Świetlica sp
Świetlica gimnazjum
Samorząd Szkolny
Uroczystości szkolne
Zajęcia pozalekcyjne
Konkursy i zawody
Podręczniki
Klasa bez wagarów
Najlepiej czytająca klasa
SKO
Sport
Galeria sp
Galeria gimnazjum
1% podatku dla szkoły